Tikra ramybės oazė netoli Kernavės – „Elnių SPA“

Tikra ramybės oazė netoli Kernavės – „Elnių SPA“

Netoli Kernavės pora įkūrė tikrą ramybės oazę: išvarginti miesto lankytojai traukia į gamtos apsuptyje įsikūrusį „Elnių SPA“.

Miškų apsuptyje netoli Kernavės išskirtinį ūkį puoselėja Rima Janužytė ir Remigijus Garška. Šeima augina tauriuosius elnius, kuriuos įsigijo su Europos Sąjungos (ES) parama. Ūkio pavadinimą „Elnių SPA“ padiktavo aplinka. „Vieną kartą tiesiog žiūrėdami į tuos elnius ir jų buvimą gamtoje natūraliomis sąlygomis, matydami, kaip jie iš tos kūdros patenkinti pareina, kažkaip pagalvojome, kad jiems čia tikrai gerai, ir pavadinome „Elnių SPA“, – LRT TELEVIZIJAI sakė R. Janužytė.

Prisipratinti reikėjo ne vienų metų

ES parama pasinaudojusi šeima dabar laiko daugiau nei 60 elnių.

Labas rytas, Lietuva II d. Purvo vonios, grynas oras, platus meniu: miestiečiai įkūrė „Elnių SPA“

Ūkio lankytojai gyvūnus gali šerti tiesiog iš rankų, tačiau, kol šeimininkai prisipratino elnius, reikėjo daug laiko.

„Pradžioj mes jų ir patys nematydavom, pripildavom pašaro, ateinam – pašaras suėstas, vadinasi, yra, bet kur jie… O jeigu eini pro aptvarą, jie turi galimybių kur pasislėpti, tuomet juos tik miškely bėgančius matai. Kad pradėtų ėsti iš rankų, reikėjo poros metų meilės, dėmesio, negąsdint jų“, – pasakojo elnių augintojas Remigijus.

Kartu su vyru ūkį plėtojanti Rima tvirtino, kad elnius auginti nusprendė Remigijus, todėl jai neliko nieko kito, kaip tik pritarti.

Sprendimas auginti elnius nenuvylė ūkio šeimininkų, nes augintiniai, jų teigimu, turi geras sąlygas, o ir lankytojai džiaugiasi viešnage „Elnių SPA“.

„Elnių SPA“

„Elnių SPA“ / R. Katkevičienės/LRT nuotr.

„Žmonės čia atvažiavę, žiūrėdami į gyvūnus, patiria savotišką dvasinį SPA. Tie gyvūnai tikrai taurūs, išdidūs. Į juos žiūrint apima teigiamos, pakilios emocijos. Tas SPA dabar ir gyvūnų, ir žmonių“, – džiaugėsi tauriųjų elnių šeimininkė.

Taurieji elniai diktuoja savo taisykles

Nors Remigijus gyvūnus lepina ir dėmesiu, ir daržovėmis, ir vaisiais, kartais jų tenka pasisaugoti.

Taisykles aptvare diktuoja didžiausias bandos patinas Rudolfas. „Kai yra poravimosi metas, netgi aš jo pasisaugau. Vienais metais Rudolfas mane yra gerai užvijęs. Einu su dviem kibirais grūdų, telefonas, kalbuosi sau ir suprantu, kad jis jau labai arti manęs ir negerai nusiteikęs. Tada aš išmečiau tuos kibirus, telefoną į purvynę, bet dabar suprantu, kad einant reikia visą laiką jo nepamesti iš akiračio ir pasisaugoti“, – pasakojo ūkio šeimininkas.

Kaip pasakojo R. Garška, nors Rudolfo draugija yra pavojinga aptvare esančiam žmogui, į kovą su į ūkį atklydusiais vilkais šis taurusis elnias nesileido. Savo atžalas įnirtingai gynė mamos, o Rudolfas slėpėsi krūmuose.

Nors Rudolfo draugija yra pavojinga aptvare esančiam žmogui, į kovą su į ūkį atlydusiais vilkais šis taurusis elnias nesileido. Savo atžalas įnirtingai gynė mamos, o Rudolfas slėpėsi krūmuose.

Anot elnių augintojos Rimos, dažniausi lankytojų klausimai būna apie ragus – neįtikėtina ūkio svečiams yra tai, kad laukiniai gyvūnai kasmet keičia ragus.

„Elnių SPA“

„Elnių SPA“ / R. Katkevičienės/LRT nuotr.

„Kai išauga visiems elniams ragai, jie iš pradžių būna su kailiuku. Kol jie dar minkšti, vadinami pantais. Vėliau elniai tą kailiuką nusitrina į medžius. Ragai skiriasi pagal amžių. Jeigu yra pirmieji ragai, jie vadinami ylaragiais, nes tiesūs kaip ylos. Antri ragai jau būna šakoti, didesni, storesni. Patys elnius auginam tik dvejus metus, bet kiek prisiklausę, tai nuo 10 metų prasideda senėjimas ir elnio ragai vėl nyksta“, – pasakojo Remigijus.

Ant stalo nekeliaus

Dar vienas „Elnių SPA“ ūkio išskirtinumas – tai, kad augintiniai netaps patiekalu ant stalo.

Šeimininkai planuoja veisti elnius, juos parduoti, o pačius gražiausius pasilikti ūkyje iki pat jų gyvenimo pabaigos. Rima sako: „Taip, mes juos karšinsime.“

Taip pat papildomų pajamų duos elnių ragų pardavimas.

Norint aplankyti elnius, juos pašerti ir sužinoti daugiau, reikia susiderinti su ūkio šeimininkais, nes atvykus iš anksto nesuplanavus elnių galima ir nepamatyti. Rudeikiškių kaime esančiame ūkyje yra palapinių stovyklavietė. Įsikūrus joje galima iš arti stebėti elnius, mėgautis laukine gamta. Rima ir Remigijus svajoja ateityje įrengti kempingą.

Visą straipsnį skaitykite čiahttps://www.lrt.lt/naujienos/verslas/4/1260067/netoli-kernaves-pora-ikure-tikra-ramybes-oaze-isvarginti-miesto-lankytojai-traukia-i-gamtos-apsuptyje-isikurusi-elniu-spa